
Rekonwersja: formy pomocy
Byli żołnierze zawodowi nie zostają bez pomocy. Szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych mają obowiązek prowadzić wykaz stanowisk pracy, które związane są z obronnością kraju. Wykazy te prowadzone są na podstawie informacji uzyskanych od odpowiednich instytucji.
W informacjach tych muszą znaleźć się dane odnoszące się o charakteru stanowiska oraz wymagań, które stawiane są wobec kandydata, czyli żołnierz zawodowego. Chodzi o kwestie wykształcenia, doświadczenia wojskowego, a także ewentualnej wiedzy specjalistycznej. Informacje muszą obejmować również zagadnienia związane z procedurą obsady danego stanowiska.Form pomocy dla byłych żołnierzy zawodowych jest jak się okazuje więcej. W okresie dwóch lat od zwolnienia ze służby żołnierz może zdecydować się na skorzystanie z pomocy w zakresie przekwalifikowania, doradztwa zawodowego, a nawet pośrednictwa pracy.
Pomoc może obejmować zwrot kosztów:
- przekwalifikowania oraz przyuczenia do zawodu;
- doradztwa zawodowego;
- odbycia praktyk zawodowych;
- przejazdów z miejsca zamieszkania do miejsca szkolenia
- zakwaterowania podczas szkolenia, praktyk bądź przyuczenia do zawodu.
Warto podkreślić, że z pomocy może skorzystać już żołnierz zawodowy, który znajduje się w okresie wypowiedzenia stosunku służbowego, a także żołnierz zawodowy przeniesiony do dyspozycji (oczywiście za zgodą dowódcy jednostki).
Minister Obrony Narodowej ma obowiązek określić:
- wydając odpowiednie rozporządzenie
- szczegółowe warunki dotyczące trybu korzystania z pomocy, o której powiedzieliśmy wyżej.
Musi w tym szczególnie uwzględnić tych żołnierzy, których zwolniono ze służby wojskowej w związku z przeprowadzanymi zmianami organizacyjnymi i którzy w związku z tym nie nabyli uprawnień do pobierania świadczeń emerytalnych bądź rentowych.
Rozporządzenie wydawane przez Ministra Obrony Narodowej musi określić zasady korzystania z pomocy przez żołnierzy zawodowych oraz byłych żołnierzy zawodowych w zakresie:
- przekwalifikowania;
- doradztwa zawodowego;
- pośrednictwa pracy;
- przejazdów z miejsca zamieszkania do miejsca, w którym odbywa się przekwalifikowanie zawodowe bądź przyuczenie do zawodu;
- przejazdów do miejsca odbywania praktyk zawodowych;
- zakwaterowania podczas uczestnictwa w szkoleniu, przyuczeniu do zawodu bądź odbywania praktyk zawodowych.
Pomoc rekonwersyjna cieszy się od dawna bardzo dużą popularnością i uznaniem wśród żołnierzy. Jej celem jest pomoc w przejściu z życia w mundurze do życia w cywilu. Rekonwersja pomaga odnaleźć się w świecie pozbawionym munduru.